Navigasyonlu İmplant

Diş Hekimi - Ebru Küçük Erşan

Diş implantları ile tek diş kayıplarından birkaç diş eksikliğine veya tüm dişlerin eksik olduğu vakalara kadar her türlü dişsizliğin tedavisi yapılabilmektedir.

Günümüzde 45 yıllık bilimsel geçmişe sahip olan implant uygulamalarının geldiği son nokta, her türlü diş eksikliği durumunun diş implantları ile giderilmesidir. Kemik hacimlerinin yeterli olmadığı durumlarda dahi çeşitli ileri cerrahi tekniklerinden yararlanarak implant uygulaması yapılabilmektedir. “Kemik yapınız müsait değil” açıklaması artık tarihe karışmıştır. Büyüme çağındaki genç bireyler ve birkaç istisnai hastalık dışında kalan toplumun büyük çoğunluğuna herhangi bir dişini kaybettiklerinde bunun telafisi olarak birinci sırada implant tedavisi önerilmektedir. Diş implantları ile tek diş kayıplarından birkaç diş eksikliğine veya tüm dişlerin eksik olduğu vakalara kadar her türlü dişsizliğin tedavisi yapılabilmektedir. İmplant tedavisinin çeşitli aşamalarında birçok yenilik yaşanmaktadır.

Flapsız Cerrahi ve Navigasyon

Son 10 yılda implant uygulamaları alanında öne çıkan gelişmelerden en dikkat çekeni “navigasyon“ ya da “guided” (rehberli) olarak adlandırılan ve basit tarifi ile “tomografi datası üzerinde yapılan implant tedavi planlamasına uygun bir cerrahi şablon üretilmesi ve cerrahi uygulamanın bu şablona sadık kalınarak gerçekleştirilmesi” yöntemidir (maalesef genelde zannedildiği gibi robot kullanılmamakta, işlemi bir dişhekimi gerçekleştirmektedir). Tekniğin avantajları doğru açı ve konumda kemik anatomisine uygun implant yerleştirmeyi sağlayabilmesi, flap kaldırmaya gerek kalmaksızın cerrahi işlemin gerçekleştirilebilmesini mümkün kılmasıdır (bisturi ile çok az bir kesi yapılarak veya hiç kesi yapılmaksızın direkt dişeti üzerinden frezleme yapılarak implant yerleştirilmesi). Normalde dişeti açılarak implant yerleştirilir. Flapsız cerrahi daha az ödem ve ağrı oluşmasını sağlar, yumuşak doku iyileşmesinin daha kısa sürede gerçekleşmesi sebebi ile de postoperatif enfeksiyon riskini azaltır. Dezavantajları ise tomografi datasındaki hatalar veya planlamayı yapan kişinin datayı yorumlarken yapabileceği hatalar, şablon üretimi sırasında ortaya çıkabilecek üretimden kaynaklanan veya kullanılan malzemeden kaynaklanan distorsiyonlar, kontraksiyonlar gibi boyutsal değişiklikler veya şablonun planlanandan farklı şekilde ağza yerleştirilmesinden kaynaklanan açısal sapmaların cerrahi uygulama sonucunu olumsuz etkilemesidir.