Diş Ağrısı ve Tedavisi

Diş Ağrısı ve Tedavisi

Vücudumuzda ağrımasından en çok korktuğumuz yer tabi ki dişlerimizdir. Hem dayanılmaz bir ağrısı, hem de herkesin içinde bir diş hekimi korkusu vardır. Ufak ağrılar genelde umursanmaz ve geçiştirilir. Aslında ağzımızdaki bakteriler arttıkça, diş minesi giderek çürümekte ve ilerleyen durumlarda iltihaba dönüşüp, yaşantımızı sekteye uğratacak hale gelebilir.

İlk durumda dişlerimizin aralarına sıkışan yemek artıkları, fırçalanmayan bir dişte uzun süre kaldığından bakterilere besin kaynağı olacaktır. Diş minesine oldukça zarar veren bu bakteriler diş çürümesine yol açar ve diş eti hastalıklarına da davetiye çıkarır. Diş çürüğü giderek büyür ve bakteri dişimizdeki sinirlere hücum etmeye başlar. Bu ise iltihaplanmanın ilk safhası, şiddetli ağrının başlangıç evresidir. Diş ağrısı gece saatlerinde giderek artar ve dayanılmaz bir hal alır, bunun sebebi vücudumuzdaki hormonal artmalar ve azalmalar nedeniyle damarlar giderek genişler. O yüzden dişimize giren kan miktarı da artar fakat iltihap yüzünden bu orada bir basınç artışına neden olur.  Halk arasında tedavi için kullanılan yöntemler genelde işe yaramaz ve size daha çok zarar verir. Kullandığınız ağrı kesiciler sizi sadece bir süreliğine rahatlatır. Kullanımı arttırırsanız ülser, gastrit gibi mide hastalıkları meydana gelebilir. Ayrıca, alkol ve türevi ürünler sadece ağız bölgesini uyuşturduğu için, ağrıyı algılamamanızı sağlar bu iltihabı daha da arttırır ve ağzınızda şişliklere sebep olabilir. Bu yüzden kesin ve etkili çözüm, diş hekiminize gidip gerekli tedaviyi olmanız. İlk önce dişinizin üzerindeki baskıyı azaltmak için, ağız bölgenizi uyuşturarak iltihabın içindeki irini akıtır. Size bazı ilaçlar verecek ve yaralar kapanıp, iltihap tamamen geçtiğinde, gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Diş ağrısına katlanmak yerine, düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın ve dişlerinize sağlıklı bakın. 6 ayda bir diş kontrolünüzü ihmal etmeyin.